IX edycja konkursu – 2016

Właściciel Medikor III Sp. z o.o. Szpital Położniczo-Ginekologiczny w Nowym Sączu został Sądeckim Przedsiębiorcą Roku 2016 w konkursie Mój Sposób na Biznes. W kategorii Debiut w biznesie kapituła konkursowa najwyżej oceniła firmę  Marka Marioli Kardacz. Gala finałowa odbyła się 23 listopada w MMC Brainville.

W kategorii Solidny partner Sądeckiego Urzędu Pracy nagrodę otrzymała Jadwiga Popiela z firmy Centrum. Na konkurs Przedsiębiorca 2016 – Mój Sposób na Biznes wpłynęło 28 prac konkursowych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak wraz z  Sądeckim Urzędem Pracy. W tym roku konkurs zorganizowany został już po raz dziewiąty.

Gala finałowa konkursu odbyła się w Parku Technologicznym MMC Brainville z udziałem, reprezentującego patrona konkursu, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską, Mieczysława Guzewicza, wojewody małopolskiego Józefa Pilcha i prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka. Przypomnijmy, że przewodniczącym kapituły konkursowej był zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.

Bohaterami gali byli przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w konkursie. W  MMC Brainville obecni byli także gospodarze tego miejsca z prezes Małgorzatą Szostkiewicz, radni z przewodniczącą Rady Bożeną Jawor, przedstawiciele instytucji z miasta, powiatu i goście ze stolicy województwa. Wszyscy w mniejszym lub większym stopniu związani z problematyką przedsiębiorczości i rynku pracy.


Sposób na biznes to sposób na życie

Minister Rafalska przysłała list gratulacyjny, odczytany przez Mieczysława Guzewicza. Czytamy w nim między innymi: „Na szczególną uwagę zasługują działania władz miasta, których celem jest wsparcie przedsiębiorców, zwłaszcza tych początkujących. Doskonałym tego przykładem jest konkurs Mój Sposób na Biznes. Inicjatywa na stałe wpisała się już w kalendarz wydarzeń wyróżniających rzetelnych przedsiębiorców i firmy, które wnoszą szczególny wkład   w rozwój przedsiębiorczości oraz wzrost zatrudnienia” – napisała minister Elżbieta Rafalska do uczestników i organizatorów konkursu.

Otwierając finałową galę prezydent Ryszard Nowak przypomniał, że otwiera  galę konkursu Mój Sposób na Biznes już po raz dziewiąty. – Cieszy mnie, że z roku na rok uczestników jest coraz więcej i coraz więcej jest uczestników młodych, którzy doszli do wniosku, że mój sposób na biznes to również mój sposób na życie – powiedział Ryszard Nowak i dodał: – Chciałbym, żeby każda z tych firm, każdy, kto otwiera swoją działalność w najbliższym czasie stał się członkiem klubu milionerów. Nowy Sącz jest, jak mówią, ich zagłębiem, ale jest to wynik ich bardzo, bardzo ciężkiej pracy. My jesteśmy przyzwyczajeni do ciężkiej pracy bez oglądania się na przeciwności losu i wierzę, że ci, których dzisiaj będziemy nagradzać, taki sukces osiągną – zakończył prezydent.
Wojewoda małopolski Józef Pilch zwrócił uwagę na rządowe programy wsparcia ludzi młodych, w tym dla przedsiębiorców. – Kiedy rząd i pani premier mówi, żeby polska młodzież rozwijała się tu, a nie za granicą, to za tym idą konkretne programy – podkreślił wojewoda. – Nie tak dawno, kilka dni temu wicepremier Morawiecki powiedział o „konstytucji biznesu”, na którą przedsiębiorcy bardzo długo czekali. Jakże ważny jest ten projekt. To niezmiernie ważne, żeby dbać o przedsiębiorców, o tych młodych przedsiębiorców, z pomysłem – podkreślił wojewoda Józef Pilch.


Rozstrzygnięcia

Zwycięzcą w kategorii Sądecki przedsiębiorca roku 2016 został Medikor III Sp. z o.o. Szpital Położniczo-Ginekologiczny w Nowym Sączu. W szpitalu funkcjonują dwa oddziały: położniczo-ginekologiczny oraz intensywnej terapii i patologii noworodka. Jednostka zapewnia bezpieczeństwo i profesjonalną opiekę zarówno w zakresie porodów dzieci oraz specjalistycznej terapii dla noworodków, jak i w leczeniu schorzeń kobiecych.

Odbierając nagrodę prezes zarządu spółki Tomasz Wiśniewski nie krył wzruszenia. – To dwa lata ciężkiej pracy, ale opłacało się. Dla mnie i dla mojej załogi, bo to są ludzie, którzy tutaj nie tylko pracują, ale i mieszkają w Nowym Sączu i okolicach to ogromna radość, bo te dwa lata były bardzo trudne – powiedział laureat i przypomniał swoje sądeckie korzenie. – Dla mnie oprócz wymiaru zawodowego to także wymiar czysto osobisty, bo duża część mnie jest sądecka. Całe moje dzieciństwo spędziłem w Nowym Sączu, mój dziadek w okresie międzywojennym pracował na kolei, mieszka tu moja mama i duża część mojej rodziny.

W ciągu dwóch lat (firma  działa od 2014 roku) w Medikorze na świat przyszło ponad 3,5 tys. dzieci. Szpital cieszy się bardzo dobrą opinią i został już doceniony w plebiscycie zorganizowanym przez organizowanym przez samorząd województwa małopolskiego i Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski „za upowszechnianie nowej, wysokiej jakości położnictwa i ginekologii oraz standardy opieki nad matką i dzieckiem”.

W kategorii Debiut w biznesie, podobnie jak w poprzedniej, prace konkursowe złożyło 14 firm. Najwyżej oceniona został firma Marioli Kardacz pod nazwą Marka, zajmująca się produkcją odzieży specjalistycznej. Firma oferuje odzież specjalistyczną, sportową, na eventy, w tym prezentacje historyczne. Produkuje także odzież na indywidualne zamówienia klientów.

Mimo krótkiego okresu działalności (2 lata) firma może się pochwalić wieloma unikatowymi produktami. Godne podkreślenia jest innowacyjne wykorzystywanie rozwiązań technologicznych. Między innymi barwienie materiałów następuje metodą sublimacyjną (wgrzewanie farby w tkaninę), dzięki której produkt jest odporny na działanie najtrudniejszych czynników zewnętrznych.

W kategorii Solidny Partner Sądeckiego Urzędu Pracy nagrodę przyznano Jadwidze Popieli, pełniącą funkcję członka zarządu PPHU Centrum. Nagrodę rekomendowała Stanisława Skwarło, dyrektor SUP, podkreślając wieloletnią, znakomitą współpracę firmy i osobiście Jadwigi Popieli z Urzędem Pracy.

Laureaci obydwu kategorii otrzymali unikatowe statuetki, które zostały zaprojektowane i wykonane  specjalnie na tę okazję. Autorem projektu jest Antoni Reszkiewicz. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i podziękowania. Nagrody wręczali przedstawiciel minister rodziny, pracy, polityki społecznej Mieczysław Guzewicz, wojewoda małopolski Józef Pilch i prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Organizatorzy przygotowali też specjalną artystyczną niespodziankę. Podczas gali finałowej konkursu Przedsiębiorca 2016 – Mój sposób na biznes z recitalem wystąpiła Anna Treter. Artystka znana z zespołu „Pod budą” w towarzystwie muzyków wystąpiła specjalnie dla sądeckich przedsiębiorców.


Cele i zasady konkursu

O celach i założeniach konkursu i o pracach kapituły opowiedział jej przewodniczący, zastępca prezydenta Wojciech Piech. Celem konkursu jest promocja rozwoju przedsiębiorczości na terenie miasta Nowego Sącza oraz dobrych praktyk w prowadzeniu działalności gospodarczej. Oznacza to w głównej mierze zachęcanie do zakładania nowych firm oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Celem konkursu jest także popularyzacja aktywności własnej przedsiębiorców, w tym zaangażowania w rozwój firmy.

W konkursie mogli brać udział przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie miasta Nowego Sącza przez okres minimum 12 miesięcy, z wyłączeniem spółek komunalnych miasta Nowego Sącza. Ponadto przyjęto zasadę, że w kategorii Debiut w biznesie mogą brać udział przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą przez okres nie dłuższy niż 3 lata.

W każdej z dwóch kategorii pod uwagę brane były po cztery kryteria główne, rozpisane na kilka kryteriów szczegółowych. Przy ocenie stosowano skalę punktową o rozpiętości od zera do pięciu punktów przy każdym z kryteriów.

Przy ocenie kapituła konkursu brała pod uwagę między innymi koncepcje i okoliczności powstania firmy, umiejętność przezwyciężania trudności i determinację w dążeniu do sukcesu. Pod uwagę brane były także wizja, strategia i potencjał rozwojowy firmy oraz inwestycje i innowacyjność. Ocenia się, że od początku organizacji konkursu wzięło w nim udział już kilkuset sądeckich przedsiębiorców.

Finał konkursu rozpoczął Sądecki Tydzień Przedsiębiorczości. Jest to przedsięwzięcie, które ma na celu popularyzację postaw przedsiębiorczych. W tym roku Sądecki Tydzień Przedsiębiorczości odbędzie się w dniach 23 – 29 listopada. Jego organizatorami są Urząd Miasta Nowego Sącza, MMC Brainville, Sądecki Urząd Pracy, Fundacja „Pomyśl o przyszłości” i Wydawnictwo DOBRE Sp. z o.o.


Kapituła konkursu „Przedsiębiorca 2016 – Mój Sposób na Biznes”

 1. Wojciech Piech, zastępca prezydenta Nowego Sącza – przewodniczący kapituły konkursu;
 2. Leszek Langer, dyrektor Wydziału Integracji i Rynku Pracy Urzędu Miasta Nowego Sącza, pełnomocnik prezydenta Nowego Sącza ds. społecznych, przewodniczący Rady Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza – wiceprzewodniczący kapituły konkursu;
 3. Alina Marek, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Nowego Sącza, członek kapituły konkursu;
 4. Stanisława Skwarło, dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy – członek kapituły konkursu;
 5. doc. dr Marek Reichel, wiceprzewodniczący Rady Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza, Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu – członek kapituły konkursu;
 6. dr Natalia Potoczek, adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych i Informatyki WSB-NLU w Nowym Sączu – członek kapituły konkursu;
 7. Jan First, prezes Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, członek Rady Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza – członek kapituły konkursu;
 8. Marek Pawlus, wiceprezes Zarządu Kongregacji Kupieckiej w Nowym Sączu – członek kapituły konkursu;
 9. Tomasz Bania, dyrektor Biura Sądeckiej Izby Gospodarczej – członek kapituły konkursu;
 10. Ludomir Krawiński, prezes Zarządu Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Nowym Sączu – członek kapituły konkursu;
 11. Bożena Damasiewicz, prezes Fundacji „Pomyśl o Przyszłości” z siedzibą w Nowym Sączu – członek kapituły konkursu.

Konkurs realizowany jest w ramach Programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy dla Miasta Nowego Sącza na lata 2016 – 2020, Kierunek 1. Wzrost zatrudnienia i rozwój przedsiębiorczości poprzez wsparcie tworzenia nowych miejsc pracy, promocję przedsiębiorczości, wspieranie samozatrudnienia i inne działania, Działanie 1.3. Promocja i upowszechnianie działań ukierunkowanych na rozwój indywidualnej przedsiębiorczości oraz wspierających tworzenie nowych miejsc pracy.